Telegram Botu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram botu, uygulamaya farklı işlevler ekler ve daha efektif kullanmayı sağlar. Telegram uygulamasını yalnızca sohbet etme amaçlı tercih etmek istemiyorsanız, bu uygulamanın daha eğlenceli hâle gelmesi için Telegram botlarından yararlanabilirsiniz.

Telegram Botu Nedir?

Belli mesajları komut olarak algılayan, bu talimatlar doğrultusunda belirli görevleri yerine getirmeye programlanmış uygulamalara Telegram botu denir. Kişilere Telegram üzerinden farklı hizmetleri kullanabilme imkânı tanır.

Telegram Botu Ne İşe Yarar?

Telegram Botu Ne İşe Yarar?
Telegram Botu Ne İşe Yarar?

Uygulamaya çok yönlülük kazandıran bu botlar, Telegram uygulamasının fonksiyonlarını çeşitlendirir. Zengin içeriğe ve renkli bir ara yüze sahip olmasını mümkün kılmaktadır.

Örneğin; Telegram botları yardımıyla, farklı bir programa veya internet tarayıcısına ihtiyaç duymadan Telegram APK veya müzik indirebilir, çeviri yapabilirsiniz.

Telegram Botları Nasıl Kurulur?

Telegram uygulamasındaki arama bölümüne ilgili botun ismini yazıp aratmalısınız. Botu bulduktan sonra ‘Başlat’ düğmesine tıklayın.

Botu kapatmak isterseniz ekranınızın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunup ‘Durdur ve Botu Engelle’ seçeneğine tıklamalısınız.

 

En Kullanışlı Telegram Botları Listesi

EN çok işinize yarayacak güncel Telegram botları şu şekildedir:

  • Yandex Translate
  • Text Magic
  • File Converter
  • APK Downloader
  • YTA Bot
  • Kandilli
  • Think Faster
  • VK Music Bot
  • Freud Bot
  • Vortech Softwares

1. Yandex Translate

Cihazınıza hiçbir aplikasyon yüklemenize gerek kalmadan, direkt Telegram aracılığıyla çeviri yapmak için bu botu kullanabilirsiniz. Ayarlar menüsünü kullanarak dil tercihlerinizi kişiselleştirebilirsiniz.

2. Text Magic

Çeşitli yazı stilleri kullanmanıza izin veren bir bottur. İstediğiniz kelimeleri veya cümleleri farklı karakterlerle, şekillerle yazarak daha göz alıcı bir hâle getirebilirsiniz.

3. File Converter

Dosyaların formatlarını değiştirebilirsiniz. Çeşitli video, ses ve resim formatlarını destekler.

4. APK Downloader

Android tabanlı cihazlara APK yüklemek için kullanılan bir bot olup, çeşitli alternatif linkler ile indirme kolaylığı sunar.

5. YTAudio  Bot

Bu bot ile istediğiniz Youtube videosunu ses dosyası hâlinde indirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey videonun linkini botun ilgili alanına yapıştırmak olacaktır.

6. Kandilli

Kandilli Rasathanesi’ne ait web sitesi üzerinden yayınlanan deprem raporlarına bu bot ile ulaşabilirsiniz. Depremin konumuna ve şiddetine göre bildirimleri özelleştirmeniz mümkündür.

7. Think Faster

İngilizce bir kelime oyunu sunan bu bot, Telegram uygulamasından daha çok keyif almanızı sağlayacaktır. Bilgilerinizi pekiştirmek için bu bottan faydalanabilirsiniz.

8. VK Music

Şarkı veya sanatçı adına göre arama yaparak dilediğiniz müzikleri bulabilirsiniz ve tek tıklama ile indirebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur. İstediğiniz kadar indirme yapma hakkına sahipsiniz. Tabii ki şarkıları bot üzerinden de dinleyebilirsiniz.

9. Freud Bot

Psikoloji hakkında zengin bilgi arşivine sahip olan bot, tercih edeceğiniz seçeneklere göre günlük ruh hâlinizi de gösteriyor.

10. Vortech Softwares

Mac, Linux, Windows platformları için çeşitli yazılımlar indirebileceğiniz bir Telegram botu olmakla beraber program yelpazesi son derece geniştir. Örneğin; tasarım programları, anti virüs yazılımları, Adobe programları bunlardan bir kaçıdır.

Aynı zamanda bir diğer yazımız olan Telegram Premium Özellikleri Neler? adlı yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın